tematicke

PRO RODIČE. ČTEME S DĚTMI.

DALŠÍ TERMÍN PŘIPRAVUJEME NA ZÁŘÍ.

Ukažte dětem cestu ke čtení, generacemi prověřenou cestu k rozvoji nezávislosti, fantazie, empatie a kritického myšlení. 

PRO RODIČE. ČTEME S DĚTMI.

Chtěli byste, aby si Vaše děti našly ke knihám a čtenářství pozitivní vztah? Aby pro ně četba nebyla povinností, ale zábavou? Aby četly rády a s nadšením a uměly si knihu i vybrat? Tak jako v řadě jiných oblastí i zde je Vaše role rodiče velmi důležitá.

Z řady studií vyplývá, že děti, které čtou pro radost, dosahují lepších výsledků. Podle autorů studie IOE 1 tyto děti mezi 10 až 16 lety lépe zvládají matematiku, mají větší slovní zásobu a lepší vyjadřovací schopnosti než ty, které čtou jen zřídka. Navíc byla prokázaná souvislost mezi společným čtením s rodiči a pozdějšími lepšími studijními výsledky.2


Ptáte se, co tedy můžete udělat? V našem programu Vás čeká řada tipů a praktických ukázek toho, jak můžete čtenářské dovednosti svých dětí pomoci rozvíjet a jaké knížky s nimi číst. Děti často od čtení odradí to, že zvolená kniha nebo text jsou pro ně buď příliš složité, nebo naopak příliš jednoduché. Text se tak pro ně stává nepochopitelným nebo nezáživným. Jak poznat, na jaké úrovni vaše dítě je? Díky jednoduchému testu můžete určit stupeň čtenářské gramotnosti svého dítěte a pomoci mu tak ke knihám a aktivitám, které pro něj budou zážitkem.

Kromě účasti na programu máte možnost získat roční přístup do placené části portálu Svět gramotnosti, propracovanému systému rozvoje čtenářské gramotnosti společnosti Scio. Test Vám umožní určit úroveň a sledovat pokrok Vašich dětí, metodicky zpracované materiály a doporučení Vám pomohou s rozvojem čtenářských dovedností Vašich dětí. V programu Vás naučíme tyto materiály efektivně používat. Získáte tak spoustu inspirace a tipy na knížky, se kterými nešlápnete vedle, ať už si přístup zakoupíte či nikoli.

1 Reading for Pleasure, Research impact case study, March 2015. http://www.cls.ioe.ac.uk/library-media%5Cdocuments%5CReadingforpleasurestoppress.pdf
Zpráva OECD (2012), Let’s Read Them a Story! The Parent Factor in Education, PISA, OECD Publishing http://www.oecd.org/pisa/pisaproducts/Parent%20Factor_e-book-new%20logo_FINAL_new%20page%2047.pdf

PŘEHLED

Délka programu: 1 x 2:00 hodiny

Počet účastníků: max. 8

Lektoři: Jana Codlová

 • Jana Codlová vystudovala Filosofickou fakultu UK, učila češtinu na gymnáziu a také cizince češtinu. S mladšími i staršími dětmi pořádala čtenářské čajovny a recitační pásma. Ve společnosti Scio se od roku 2010 věnuje možnostem rozvoje čtenářství a čtenářských dovedností nejen ve školách. Knížky jsou její radost. Proč radost: vstupuje do světů, kam by se jinak nedostala, setkává se s postavami, s nimiž by se nesetkala, zažívá příběhy, které by ráda sama zažila, nebo taky raději ne.

Cena:

jednotlivec (jeden přístup): 790,- Kč*

dvojice (rodina – jeden přístup): 1. 090,- Kč*

dvojice (dva nezávislé přístupy): 1. 390,- Kč*

*Cena zahrnuje roční neomezený přístup do placené části portálu Svět gramotnosti, který obsahuje test úrovně čtenářské gramotnosti, metodické materiály, zpracované aktivity, články se zahraniční inspirací a pravidelně aktualizovaný přehled knih pro jednotlivé úrovně, to vše v hodnotě  450 Kč/přístup.

jednotlivec (bez přístupu): 490,- Kč

dvojice (bez přístupu): 790,- Kč

TERMÍNY, ČASY A MÍSTA KONÁNÍ:

tbc | tbc | Praha 8, Karlín | Pobřežní 34

Nehodí se Vám termín, je vyprodáno nebo není žádný aktuálně vypsaný? Dejte nám vědět, že máte zájem. Děkujeme, ozveme se Vám!

OBSAH:

 • Zjistíte, proč je důležité podporovat čtenářství, jaké dovednosti rozvíjí, jaké vazby vytváří a jak silnou multiplikační roli ve vzdělávání reálně hraje.
 • Představíme vám prostředí portálu Světa gramotnosti – ukážeme si, jak pracovat s testem a s materiály a jak vybrat ten správný.
 • Vysvětlíme si metody a strategie (čtení s porozuměním, čtení s předvídáním, čtení s otázkami atd.).
 • Naučíte se stanovit přiměřené cíle a měřit pokrok (porozumění textu, vztah ke čtení atd.).
 • Ukážeme si praktický příklad práce s vybranou metodikou – na konkrétních příkladech uvidíte, jak můžete materiály doma využít a jak je využít při konkrétních aktivitách.
 • Budeme sdílet zkušenosti a názory – prostor pro Vaše dotazy. 


Komu je program určen?

 • Rodičům/prarodičům dětí ve věku 7-15 let
 • Vedoucím čtenářských kroužků 

Co vám program přinese?

 • Dozvíte se, jaké metody práce s textem existují a jaké dovednosti pomáhají rozvíjet.
 • Naučíte se vybrat vhodné materiály a aktivity dle čtenářské úrovně Vašeho dítěte.
 • Prakticky si vyzkoušíte, jak s materiály pracovat.
 • Až příště nebudete vědět, po jaké knize sáhnout, budete mít po ruce spoustu tipů.
 • Získáte nástroj na posouzení úrovně čtenářské gramotnosti Vašich dětí, budete schopni jim vybírat adekvátní literaturu.
 • Získáte řadu metodicky zpracovaných rozvojových materiálů, které Vám pomohou domácí čtení oživit, a to od té nejnižší až po nejvyšší úroveň základní školy.